![]() |
![]() |
A klasszikus nozódákat – Medorrhinum, Syphilinum, Tuberkulinum, Carcinosinum, Psorinum – önálló alkati szerként és pusztán miazma-elleni szerként is lehet alkalmazni. Mint miazma elleni szerek időről-időre csaknem mindenkinél bevetésre kell kerüljenek, ahogy ezt a miazmákról és a krónikus betegségekről szóló oldalakon bemutattam. A nozódákat az alkati kezelés közben, az alkati szerek szedése előtt, után, közben kell bevetni, felváltva a nem a nozódákhoz tartozó miazma-ellenes szerekkel. Hogy melyik nozódát, azt az aktuális tünetek alapján lehet megállapítani, azok ugyanis megmutatják, hogy éppen melyik miazma van „felül”. A nozóda alkalmazására rendszerint a salaktalanítás és az alkati szerrel végzett első kúra után kerül sor. Vagy olyankor, ha a jól megválasztott alkati szer nem hat megfelelően. Ilyenkor meg kell szakítani az alkati szer szedését, és a nozódával kell folytatni a kúrát. Nozódával – minden esetben, tehát a relatív egészségeseknél is, pláne komoly betegeknél – TILOS egy homeopátiás kezelést elkezdeni. Később, a kezelés közben már a súlyos betegeknél is lehet nozódát adni, de ilyenkor a potenciát (lehetőleg LM potencia legyen) és az adagolást a beteg állapota szerint kell kiválasztani: minél rosszabb a beteg általános állapota, annál alacsonyabb és annál ritkább adagokat kell neki adni. Különösen a gyerekek homeopátiás kezelésénél nem szabad megfeledkezni a nozódákról, hiszen a gyerekkorban a nozódák – a gyerekbetegségek mellett – segítenek megtisztulni a miazmás terheltségtől.
A nozódák a „hasonlót a hasonló elv” alapján állva, nem mások, mint a miazmás alapbetegségek kórokozóiból készített homeopátiás készítmények. A miazmák szimptómáit ezért legkönnyebben a megfelelő nozódák gyógyszervizsgálatából lehet megismerni. A szikózis miazma nozódája, a Medorrhinum, tehát a gonorrheás beteg húgycső-váladékából készül, a Syphilinum a szifiliszes beteg vérnedvéből, a Tuberkulinum a gümőkóros tályogból, a Carcinosinum a karcinómából, a Psorinum a rühös beteg váladékából.
Ugyanakkor a nozódák maguk is lehetnek alkati szerek, természetszerűleg elsősorban akkor, ha valamelyik miazma a személy egész alkatát – átmenetileg vagy tartósan, esetleg egy életre szólóan – teljesen átjárta.
a szikózis (idült kankó) nozódája A Medorrhinum miazma-elleni és fizikai tüneteit a szikózisnál ismertettem, ezért itt most elsősorban a lelki, szellemi tünetekről, beállítottságról, viselkedésről lesz szó.
Ugyanakkor nem szabad a nozódák tanulmányozásánál elfeledkezni arról, hogy a homeopátiás szerek tüneteit a szer gyógyszervizsgálatából állítják össze. Vannak azonban olyan mélyre ható szerek, melyeket képtelenség olyan magas potenciában és olyan sokáig szedetni az egészségesekkel, hogy a szernek minden lelki és súlyos testi tünete megnyilvánuljon – elsősorban a nozódák tartoznak ebbe a csoportba. Ilyenkor a szer pontos tünet-együttesét a klinikai tapasztalatok alapján állítják össze. Egyfelől azon páciensek tünetei alapján, akik a nozódához tartozó betegségben szenvednek, másfelől azon panaszok alapján, melyeket a szer tartósan gyógyítani volt képes.
Kulcsszó: Vad, féktelen
A Medorrhinum a gonorrheás beteg húgycső-váladékából készül, és az alkati kezelés közben a helytelenül – antibiotikummal – kezelt, és ezért nem meggyógyított, csak elnyomott gonorrhea következtében fellépő krónikus betegségek esetén MINDIG indikált. A Medorrhinum fő jellemzője, hogy mértéktelen és telhetetlen, közönséges, nyers modorú, érzéketlen ember. Hajlik arra, hogy mindent túlzásba vigyen, állandón tevékenykedjen. Extrovertált típus, mindent szertelenül csinál, kissé vad, általában nagyon eleven.
A Medorrhinum csecsemő nem gyarapodik, lesoványodik, savanyú testszagú és nagyon jellegzetes, összefüggő, élénkvörös, viszkető kiütések borítják a pelenkával érintkező testfelületét, ami olyan, mintha pikkelyes lenne. Rosszabb esetben ezek a kiütések máshol is megjelenhetnek, például az arcán. Egyéb váladékai is bőségesek, marók és viszketők. Lehetséges tünete az asztma.
A Medorrhinum típusú ember mindent kipróbál – legyen az kábítószer, valamilyen tevékenység, kapcsolat. Minden téren szélsőséges, szertelenül viszonyul az állatokhoz, a szexhez, a munkához; ilyen a kifelé- vagy befelé-fordulásban, a kockázatvállalásban, a kábítószer-fogyasztásban, és általában mindenben, amibe belekezd. Ez a viselkedés kaotikus állapotokhoz vezethet. Hajlamos a túlzásokra és a telhetetlenségre. Nagyfokú bátortalanság, ugyanakkor túlzott extrovertáltság jellemzi. Fél a sötétben; attól, hogy van mögötte valaki; fél az elmebajtól. Előfordul, hogy látnoki képességei vannak (például megjósolja a kellemetlen eseményeket). Annyira élethűek az álmai, hogy valóságnak hiszi őket. Szereti az állatokat, de sokszor allergiás a szőrükre. A gonorrhoeás fertőzés nemi úton terjed; ezért a szexualitáshoz tanúsított viszony gyakran utal erre a szerre. A Medorrhinum szexcentrikus, hajlamos a promiszkuitásra: sok szex, válogatás nélkül, a legkülönbözőbb partnerekkel. Lehet, hogy már kétévesen is vonzódik a nemiséghez, tizenöt évesen már együtt él valakivel; mire betölti 60. életévét túl van több nagy műtéten, már teljesen kiégett.
Kulcstünetek:
Coulter asszony Medorrhinum-portréja
Mióta Hahnemann a szikózis miazmát „az önzés és a becsvágy produktumának, az étel, ital és szexuális élet túlzott élvezetének a következményeként” írta le; illetve Roberts a következő jelzőkkel mutatta be: „bizalmatlanság, veszekedő, másoknak ártó vagy állatokat kínzó hajlam, helytelen viselkedés, önmagának bármilyen eszközzel való igazolása, melyek az erőszakosságnak minden lehetséges formáját és ügyes álcázást hoznak elő”, azóta a Medorrhinum nozódához e sötét színek tapadnak. Holott a Medorrhinum nozódát a homeopátiába bevezető orvos, Dr. Swan és más neves homeopaták gyógyszervizsgálatai, valamint azok a páciensek személyisége, akiknek panaszai e szerre kedvezően reagáltak, nem feleltek meg e kedvezőtlen képnek. Vagyis a Medorrhinum is csak annyira erőszakos, degenerált és gonosz, amennyire bármely más alkatnál megtalálható ez a típus. A legtöbb beteg, akinek erre a szerre szüksége van, erkölcsileg nem viseli magán a kankóra egyébként jellemző negatív tulajdonságokat.
A Medorrhinum testi panaszai mindazonáltal megfelelnek a kankó szövődményeinek. Természetes, hogy e panaszok elsősorban a nemi szervekben és azok körül jelentkeznek. Férfiaknál a húgyképző szervek megbetegedései, a specifikus „halszagú”, sárgás vagy átlátszó színű váladékoktól és vizelettől, a szűkületig és húgycsőgyulladásig, a prosztata-gyulladástól a herék megkeményedéséig és gyulladásáig, és a nemi szervek más panaszáig minden betegség megtalálható. Nőknél a nemi szervek és medence különböző megbetegedései, mint a hólyaggyulladás, a méh- és petefészekciszták, kötőszövet-daganatok és petefészek-gyulladás, valamint a menstruáció számtalan zavara: heves fejfájás a menstruáció előtt és alatt, erős fájdalmak a mellekben, súlyos görcsök, erős, darabos vérzés, égető derék- vagy/és petefészek-fájdalom, közbenső vérzések, méhnyálkahártya-gyulladás és a menstruációs zavar egyéb formái. Feltéve: 2012. december 12. Coulter asszony beszámol egy férfi-pacienséről, akinek makacs, visszatérő fejfájását egy ideig sikerrel kezelte különböző polychrestekkel, de egy idő után ezek már nem hatottak. Ekkor azon tünet alapján, miszerint a férfi néhány kollegájából ambivalens reakciót váltott ki [magyarul: a homoszexuális férfiak, mint hasonszőrűhez közeledtek felé], Medorrhinumot írt fel neki magas potenciában ritka adagolásban egy egész éven át, ami nem csak a páciens fejfájását mulasztotta el, de a homoszexuálisoknak iránta mutatott érdeklődését is. Coulter asszonynak a „mindenféle perverziók a szexuális életben”-tünet alapján esett a választása a Medorrhinumra.
Coulter asszony H. A. Roberts véleményét is osztja, miszerint ez a nozóda a Down-szindróma és a szellemi lassúság, fogyatékosság [és az autizmus!] esetén sikerrel alkalmazható, s bár természetesen nem érhető el vele teljes gyógyulás, de valamelyes javulás – például önálló öltözködés, a belek és a hólyag működésének jobb kontrollálása stb. – igen, ami az ilyen betegeknél már óriási eredménynek számít. Az időnkénti adott magas potenciájú Medorrhinum a kevésbé súlyos esetekben – például a tanulásban, olvasásban visszamaradott gyerekeknél – még komolyabb javulást eredményezett. A Medorrhinum hatása a különböző agykárosodásoknál a klinikai megfigyelések és gyógyulások során feljegyzett lelki- és szellemi tünetekre alapozódik. Ezek közé tartozik mindenek előtt a feledékenység: a könnyű esetektől – beszéd közben elfelejti, hogy mit akart mondani – kezdve egészen a súlyosakig – a saját nevét is elfelejti. J. H. Allen szerint az elnyomott kankó után rendszerint fellép az emlékezet gyengülése, illetve fordítva: a nozóda szedése után az emlékezet javulása.
Szintén a szikózisra, következésképpen ennek nozódájára is nagyon jellemző a túlzás és a mértéktelenség minden fajtája. „Fejestül ugrik mindenbe, amibe belekezd”, írja Coulter. A túltengés, enthuziazmus, túlzás pozitív tulajdonságok is lehetnek, hiszen magas produktivitást eredményezhetnek. „Nem értem, honnan veszi apám ezt a rengeteg energiát”, mondta egy Calcium carbonicum fiú telve irigységgel és csodálattal Medorrhinum édesapjáról. Mindazonáltal, ha ez a túlzásra való hajlam irányíthatatlanná válik vagy tévútra téved, komoly problémákat okozhat. Nem véletlen, hogy a Medorrhinum az első számú szer a nehezen kezelhető és nevelhető gyerekeknél, olyanoknál, akik mindent kézbe vesznek, aztán eltörnek, akik mindenhez túl ügyetlenül és hevesen fognak hozzá, és akik arra hajlanak, hogy másokat és saját magukat is megsebezzék.
Egy másik tipikus Medorrhinum-tünet az időérzék hiánya, ami hozzájárul a türelmetlenségéhez és állandó sietéséhez, és részben a nyughatatlanságához is. Állandóan arra törekszik, hogy a dolgokat minél hamarabb megoldja, mert a meghatározott ideig elintézendő ügyekre való gondolat kínozza. Ennek látszólag ellene mond az a tulajdonsága, hogy mindent az utolsó pillanatra hagy. (H. C. Allen: „Ellenszenv mindennel szemben, amit meg kell tenni, még a kellemes dolgokkal szemben is.”) Valójában tehát állandó rohanása is abból fakad, hogy mindent az utolsó pillanatra halaszt, és ezért mindent sietősen, nyomás alatt kell elvégeznie. Ez a magatartás a fiatal Medorrhinum tanulóknál jól megfigyelhető, akik az iskolai feladatukat vasárnap estére tolják ki, majd áttanulva az éjszakát mégis készen lesznek, mert a rájuk jellemző modalitás: „éjjel feléled” következtében ilyenkor az általánosnál gyorsabb a felfogó képességük.
Medorrhinum sietsége a beszédében is megnyilvánul. Indulattal telve, sietősen, szinte kényszerítő szóáradattal adja elő mondókáját, sokszor befejezetlen mondatokkal, állandóan ismételve önmagát. Ha valamire egyszerű választ kérnek tőle, hosszadalmas, mások számára érthetetlen magyarázattal szolgál. Gondolatai ide-oda ugrálnak, és ezért mégha jókat is mond, mások számára követhetetlen. [Ennek az a fentebb már érintett tulajdonság az oka, hogy nem hallás után tanul, hanem átélve a dolgokat. Ezért magyaráz mindent példázatokban, mert miközben beszél, amit mond, a lelki szemei előtt játszódik le. Saját maga számára csak így válnak a dolgok érthetővé: mert csak képekben, nem szavakban képes leírni az eseményeket, a gondolatait stb.] Kent repertóriumában a Medorrhinumot számtalan rögeszménél felsorolja. Például ennél a tünetnél: „Azt hiszi, hogy valaki áll a háta mögött” [P. M. Bailey szerint ez csak akkor használható tünet, ha a páciens maga meséli el – de ilyenkor döntő; míg ha az orvos kérdez rá, a válasz nem ér semmit], vagy „Az élet olyan valószínűtlen, mint egy álom”. Akkor is gondolni kell a Medorrhinumra, ha a páciens „vadnak, ziláltnak érzi a fejét”, illetve még inkább akkor, ha nagyon fél attól, hogy megbolondul. Ha valami felkelti a Medorrhinum érdeklődését, akkor azt nagyon lelkiismeretesen és nagyvonalúan intézi. Coulter asszonyt ez a tulajdonság vezette egy 12 éves kislánynál a helyes szerre. Korábban Natrium sulfuricummal sikerrel kezelte a gyerek asztmáját (ez a gyerekeknél előforduló asztma első számú szere), de egy idő után ez már nem segített. Ekkor Sulphurral, Psorinummal és Arsenicum albummal próbálkozott, de hiába. A hosszasabb kikérdezés során tudta meg, hogy a kislánynak az a rögeszméje, hogy a szomszéd állatai rettenetesen szomjaznak, és ezért évek óta rendületlen kitartással és lelkiismeretességgel vizet hordott nekik különböző árnyékos helyekre elhelyezett tálkáiban. Ez egyértelműen Medorrhinumra utalt. Csak miután ily módon megtalálta a jó nyomot, tudta helyesen besorolni a kísérő tüneteket, például ezeket: Ennek a szernek egyáltalán nincs kevesebb mell- és légzőszervi problémája, mint a Tuberkulinumnak és a Psorinumnak (amit asztmánál alkalmaznak); az orra hegye sokkal hamarabb hideg lesz, mint bármely más testrésze; érzékeny a hideg levegő belélegzésére; az asztma roham alatt fejét lefele egy székre helyezve hoz javulást (egy érdekes variánsa a térd-könyök testhelyzetben való alvásnak). [Itt említem meg a saját esetemet, amikor sokévtizede meglévő fejfájásomat Coulter asszonynak fenti megjegyzése – „érzékeny a hideg levegő belélegzésére” – révén sikerült meggyógyítanom. Ezen esetről szóló elbeszélésem a SIMILE szaklapban is megjelent. A honlapon kissé átírt változatban ITT olvasható.] Feltéve: 2012. december 20.
Visszatérve a Medorrhinum-gyerek alvási szokásához, Coulter ehelyütt írja le a különböző alkati szerek leggyakoribb alvási szokását. Medorrhinum többnyire a hasán, vagy a térdén szeret aludni, úgy hogy a fejét a párnába fúrja. Psorinum (egy másik nozóda) a hátán karjait és lábait széttárva. Pulsatilla és Nux vomica szintén a hátán, de karját a feje felett összekulcsolva. Phosphor a jobb oldalán. Natrium muriaticum és Pulsatilla gyakran összegömbölyödve, mint az embrió. Sulphur, Lycopodium és Arsenicum, ha betegek, legszívesebben félig ülve hátukat a párnákra feltámasztva fekszenek. Pulsatilla olykor a hátán is fekszik, a kezeit a hasára helyezve. És Medorrhinum, ahogy Arsenicum és Nux is, olykor a hátán fekszik, karjait a fele alatt összefonva. A Medorrhinum-alkatú ember általában erős felépítésű. Kiváló koncentráló képességével komoly segítséget és támogatást jelent minden olyan vállalkozásnál, mely komoly kitartást és erőfeszítést igényel. Ugyanakkor a Medorrhinum társait is kényszeríti, hogy a munkában kövessék az ő tempóját. Ennek következtében bármibe kezd, arra rányomja saját elképzeléseit és karakterét. S mivel a saját maga szemszögéből viselkedésmódját helyesnek tartja, mindenkit ellenségnek tart, aki tiltakozik az ilyen bánásmód ellen, illetve nem felel meg elvárásainak.
Előfordul, hogy a Medorrhinum látszólag becsületes és nyílt modora mögött valójában egy homályos személyiség húzódik meg, ami olyan, mint egy indákból és növényekből álló kusza, átláthatatlan dzsungel. A Medorrhinum szellemi szinten megnyilvánuló túlzásainak testi síkon a bőséges váladékozások és a szövetburjánzások felelnek meg. Burnett írta, hogy „a kankó a hurut anyja”. Anyajegyek, szemölcsök, kondilómák, polipok és más húsos burjánzások, valamint megvastagodott bőr, köpcös alkat jellemző rá. (Ellentétben a Tuberkulinummal, aki sokat eszik és mégis vékony marad, a Medorrhinum keveset eszik és mégis kövér.) Egy sűrű konty, vastag bajusz vagy körszakáll, szintén erre a szerre utalhat.
Ami azonban a tünetek mennyiségét illeti, ott egészen más a kép. A Medorrhinum-emberek többnyire erős alkatúak, akiknél a fő panaszuk mellett kevés vagy egyáltalán semmilyen más tünet nem található. Hering írja, hogy a Psorinum-alkatúaknak rengeteg szívpanaszuk van, és állandóan attól félnek, hogy meghalnak. De nem ők halnak meg szívbetegségben, hanem a Medorrhinum-alkatúak. Náluk ugyanis a betegség vagy a patológiás folyamat lassan és belül zajlik le, hosszú lappangási idővel. A Medorrhinum mellett ez jellemző a Lycopodiumra is, ezt a két szert Coulter asszony gyakran alkalmazta felváltva férfi pacienseinél, míg nőknél a Pulsatilla-alkatúak voltak azok, akiknél a leggyakrabban volt szükség Medorrhinumra a teljes gyógyuláshoz.
Coulter asszony szerint azonban nem a Lycopodium, hanem a Pulsatilla az, ami a legjobban tükrözi a Medorrhinum-alkat lelki állapotát, azé a Pulsatilláé, aki már sok mindenen átment az életében. A Lycopodium akkor hasonlít a leginkább a Medorrhinumhoz, amikor elkezd problémáival tudatosabban foglalkozni, amikor feladja önbecsapását, és nyugtalanul megérzi, hogy egy új tudati állapot küszöbére érkezett. A Medorrhinum a tőle megszokott lendülettel hajlandó az ebből adódó kihívást elfogadni, ugyanakkor nem tudja, hogy mi vár rá, és ezért nyugtalanságát nem szűnik meg. Hevessége, türelmetlensége mögött a megoldások keresése áll. [Coulter asszony, mint tipikus amerikai homeopata, nem sokat foglalkozott a miazma-tannal, következésképpen nem is alkalmazta, hanem csak az alkat sajátosságai szerint gyógyított. Én viszont, aki a miazma-tant a homeopátia legfontosabb és egyedülálló tanításának tartom, azon a véleményen vagyok, hogy a Lycopodium-férfinak és a Pulsatilla-nőnek azért van szüksége Medorrhinumra, mert ez a két alkat szed össze életében a legkönnyebben és a leggyakrabban kankós fertőzést. Következésképpen e két alkat személyiségére nyomja rá a szikózis leginkább a bélyegét. Vagyis nem a Medorrhinum hasonlít a Pulsatillára és Lycopodiumra, ahogy Coulter asszony következtet, hanem fordítva, a Pulsatilla és a Lycopodium alkatúak élnek sokszor úgy, hogy szerzett betegségeik miatt személyiségükre egyre jobban rányomja bélyegét a szikózis nozódája, a Medorrhinum.] A Medorrhinum alkatát sokszor nehéz pontosan definiálni, folytatja Coulter asszony. De a nyughatatlanság, a türelmetlenség, a zaklatottság mindenképpen megtalálható ezen alkatúaknál, mely „a várható események előtti fokozott izgalomban”, illetve „a valamely esemény előtti idegesség okozta panaszokban” jelentkezik legészrevehetőbben. Ezt az érzést leginkább „a vihar előtti lelki feszültséggel” lehet leírni, és valóban Kent repertóriumában a Medorrhinum szerepel a „rosszabbodás vihar előtt” rubrikában. Ez a feszültség csak az esemény beköszöntével, valóságos és átvitt értelemben is a vihar kitörésével oldódik fel. „A felhők összetornyosulása vihar előtt” képe sokszor segíthet a Medorrhinum-alkat felismerésében. A Medorrhinum gyakran vidámnak és gondtalannak látszik, de ha az orvos nem hagyja magát a látszattól félrevezetni és tovább kutat, a páciens bevallja, hogy a nyugodt külső alatt valami mindig forr benne, egy „meghatározhatatlan kényszer”, ami állandóan hajtja, nyugtalanná és aggályoskodóvá teszi. Egy másik jellegzetessége a Medorrhinumnak, hogy a panaszairól való beszéd, sőt akár csak a rájuk való gondolás ront az állapotán. Sokszor ez az oka annak, hogy visszafogottnak látszik, ezt használja védekező eszközként. De e tartózkodó magatartás abból is eredhet, hogy tüneteit nem akarja mások orrára kötni, vagy még maga sem akar róluk tudomást venni (mint a Lycopodium). Végül meg kell említeni azt a fontos szabályt, hogy egy homeopátiás kezelést soha nem szabad nozódával kezdeni! A nozódák, köztük a Medorrhinum is, akkor hat a legjobban, szinte drámai erővel, ha a kezelés közben vetik be, amikor a jól kiválasztott alkati szer hatása megakad.
Dr. Willibald Gawlik Medorrhinum-portréja [Ennek és az ez után következő portrénak is csak azokat a részeit közlöm, melyek újat adnak hozzá az eddigi leírásokhoz.]
A kankó első leírását az Ószövetségben találjuk (3 Móz 15): „Ha egy férfi teste magfolyásban szenved, ez a magfolyás tisztátalan. Aki ilyen folyásban szenved, annak tisztátalanságára ez vonatkozik: Akár kiengedi teste ezt a folyást, akár visszatartja, mindig tisztátalan.”
Hahnemann a kankóval fertőzött embernél egy belülre hatoló betegséget talált, melynél a szervezet állandó küzdelmet folytat a fertőzéssel szemben a legkisebb remény nélkül, hogy saját erejéből legyőzhesse. Az eredmény az ínhüvelyek és az izületek újra és újra megjelenő gyulladása, valamint az idegek fájdalma és gyulladása, mely a nedves hidegre rendkívüli módon érzékeny. A kezelést a kifejezetten szikotikus tünetek esetén sem szabad Medorrhinummal, vagyis egy nozódával kezdeni, hanem valamelyik szikózis elleni szerrel, Thujával, Natrium sulfuricummal vagy Nitricum acidummal, és a Medorrhinumot csak a kezelés későbbi fázisában adni.
Dr. Philip Bailey Medorrhinum portréja A Medorrhinum-alkatú embernek mohó életvágya van, ami arra ösztökéli, hogy az életben mindent megtapasztaljon. Ezért az ilyen típusúak gyakran nemcsak elvileg, hanem a valóságban is kalandorok, felfedezők, kutatók, világjárók. Az amerikai pionírok között nyilván sok Medorrhinum volt, akik az idealista Sulphur és az eltökélt Nux vomiva mellett közösen keresték a szabadsággal és nagyvonalúsággal teli új életet.
A Medorrhinum gyerekek sokszor korán érnek. Ők a legkevésbé félősek, akik idegen emberekkel is szívesen szóba elegyednek. A Medorrhinum-gyerek szakadatlanul kérdez, „miért”, „miért” kérdéseivel a végtelenségig kifárasztja a felnőtteket. Nem szereti a korlátozásokat, és a szülői tiltásokat gyakran ignorálja. De nem csak sokat, hanem nagyon hangosan is beszél, ami kimeríti a környezetét.
Dr. Bailey, aki sokat dolgozott Amerikában, úgy tapasztalta, hogy az amerikai pionírok, akik között nagyon sok volt a Medorrhinum-alkat, nem csak álmodozók voltak, hanem nagyon hamar elsajátították azt a gyakorlati tudást, ami új életükhöz elengedhetetlenül szükséges volt. Az a véleménye, hogy a Medorrhinum, jobban, mint bármelyik másik alkat, ezermester, azaz mindenhez ért, mindent hamar tanul. És eközben mégis egyszerre objektív, praktikus ÉS szenvedélyes.
A kevésbé aktív Medorrhinum-alkatok sokszor ábrándozó emberek, de fantáziaképeiket mindig kontroll alatt tartják, ellentétben több más fantáziáló alkati szerrel – mint például a Stramoniummal vagy Hyoscamussal –, akik könnyen vízióik hatása alá kerülnek. Egy másik Medorrhinum típus úgy érzi, mintha „minden valószerűtlen” lenne körülötte, sokszor előfordul, hogy ez a páciens fő problémája, amiért homeopatához fordul. Megint más típus úgy érzi, hogy a tudata kitárult – ez a „messze távol lenni” érzés nagyon tipikus a Medorrhinum állapotra.
Nagyon jellemző, sőt a szerkiválasztásnál döntő tünete a Medorrhinumnak – de csak akkor, ha saját magától meséli el, ha direkt kérdésre, akkor nem ér semmit –, hogy sötétben úgy érzi, van, vagy megy valaki a háta mögött. Ez az érzés olyan erős lehet, hogy a páciens sötétben nem mer kimenni az utcára. A Medorrhinumnak egy másik, ehhez hasonló, de ritkábban előforduló érzése, hogy a sötétben arcokat lát, ami nem hallucináció, mint a Stramonium vagy Hyoscamus esetében, hanem élénk fantáziájának eredménye, ami az árnyékokat tévesen interpretálja.
A Medorrhinum ismert modalitása, hogy napnyugta után jobban érzi magát. Ez nem csak testi, hanem érzelmi, lelki állapotára is igaz. A sötétség beálltával az objektív, racionális Medorrhinum sokkal spontánabb, lírikusabb, romantikusabb hangulatú lesz. Ilyen állapotban a világot egy művész, egy költő szemszögéből látja, és kevésbé hajlik arra, hogy mindig mindent logikus összefüggésben nézzen.
A Medorrhinumnak a szakirodalomból vett bemutatása után még néhány fontos megjegyzés magától a honlap készítőjétől: Az alkati szer megkeresésénél elengedhetetlenül szükséges megállapítani, hogy mi az, ami a személyiség sajátja, és mi az, ami a miazmatikus terheltségéé. Vagyis a Medorrhinumra vonatkoztatva, a páciens mely tünete saját alkatának testi, lelki, szellemi kifejeződése, és mely tünete az öröklött vagy/és szerzett szikózisé. A szikózis annyira átitatja a szervezetet, hogy az ebben szenvedő ember rengeteg tulajdonsága valójában nem saját alkatából, hanem a szikózisából ered. A tüneteket ennek ismeretében kell értékelni és osztályozni.
Coulter asszony leírásai azért is nagyon tanulságosak, mert soha nem mulasztja el megemlíti látszólagos vagy kezdeti balsikereit. Egy-egy sikeres esetének bemutatását nem átállja azzal elkezdeni, hogy leírja, hány szert adott be hatás nélkül, amíg a helyes szert meg nem találta. Hosszú gyakorlata alatt nagyon sok olyan betege volt, akik évtizedig visszajártak hozzá, így azt is elárulja, hogy a kezdeti eredményes kezelés után sokszor még évekig szükség volt az adott szer ritka, de rendszeres adagolására. Például elmeséli egy férfibetegének esetét, akinek szívpanaszait kezelte sikeresen Medorrhinummal, de akinek egészsége megőrzéséért ezután is még 30 éven keresztül olykor-olykor szüksége volt e szer egy-egy magas potenciájú adagjára.
Könyvemben beszámoltam férjem gyógyulásáról, a honlapon pedig a saját gyógyulásomról, mely során mindkettőnknél a Medorrhinum játszotta a fő szerepet. Mind férjemnél, mind nálam a gyógyulás több hónappal, sőt nálam több évvel a homeopátiás kezelés megkezdése után következett be.
A Medorrhinum portrét Yves Laborde Németországban működő, hírneves francia homeopata három esetével zárom. Yves Laborde Gerhard Risch tanítványa volt, együtt alapították a Clemens von Bönninghausen Akadémiát, és adták ki „Die hereditären chronischen Krankheiten – Az öröklött krónikus betegségek” című korszakalkotó művet, melyben Hahnemann miazma-tanát egyfelől végre helyes megvilágításba tették, másfelől továbbfejlesztették. Ez a könyv elengedhetetlen olvasmány a klasszikus homeopátiát tanulók, alkalmazók számára. 1.: M., egy 18 hónapos kislány kórtörténete M 5 hónapos kora óta ú. n. coeliakia (= hasmenéssel, a széklet zsírtartalmának növekedésével és anyagcserezavarral járó idült táplálkozási hiánybetegség) betegségben szenved. Naponta háromszor-négyszer volt hasmenéses széklete, ami sötét, vékony, emésztetlen és fehér nyákkal borított volt, azon kívül felsebezte a popsiját, savanyú és rossz-szagú volt. Esténként hasa felpuffadt, ami miatt gyakran nem tudott aludni. Nem volt étvágya, és csak inni akart, azt viszont elég gyakran. Mindenbe bele akart harapni (fémbe, üvegbe, műanyagba). A hivatalos gyermek orvos sikérmentes (búza fehérje-mentes) táplálkozást írt neki elő, ami a tüneteket valamelyest enyhítette. Ez 4 hónappal a látogatás előtt történt. De akármilyen kis mértékben megsértették a diétát, a tünetek megint előjöttek.
Elsődleges miazmatika
Anya: hátfájdalmak; M. nővére: tünetmentes.
Másodlagos miazmatika
Kezelés: THUJA C 200 2.: R., egy 10 hónapos fiúcsecsemő kórtörténete R. szörnyű véres ekcémában szenved végbélnyílása és nemi szerve körül. Semmilyen allopatikus kezelés nem hozott jobbulást, a szülők kétségbe vannak esve.
Elsődleges miazmatika
Anya: köldöksérv, kétoldali tüdőgyulladás, vakbélműtét, migrén; R. nővére: szájpenész, hónapokon át puffadásos görcsök, terpesznadrág.
Másodlagos miazmatika
Kezelés: MEDORRHINUM C 1 000 3.: E. 9 hónapos fiúcsecsemő kórtörténete E. négy hete kásás, zöldes széklete van. Egy héttel ezelőtt diffúz bőrkiütést kapott a törzsén és az arcán, melyet láz kísért. Lombik bébi, mert az anyánál a petevezeték összenőtt. Születésekor oxigénhiányt szenvedett el, amiből baloldali parézise és opisztotónusa keletkezett, amit beteggimnasztikával kezelnek. Végbélkörül ekcémája volt, de már elmúlt. Élete első 11 hetében puffadásos görcsei voltak. 5 hónapos korában fülgyulladása volt, amit antibiotikummal kezeltek. Gyenge tejótvara van. Keveset izzad, de teste savanyú szagot áraszt.
Elsődleges miazmatika
Anya: fülgyulladások, 16. és 20. éves kora között krónikus méh- és petefészek-gyulladás, petevezeték összenövés;
Másodlagos miazmatika
Kezelés: MEDORRHINUM C 200, aztán C 1 000
|
GYAKORLATI HOMEOPÁTIA ALKATI KEZELÉS GALÉRIA GYAKORI KÉRDÉSEK LEGÚJABB FRISSÍTÉSEK KERESÉS A HONLAPON KAPCSOLAT HASZNOS LINKEK
|